KAKOR na NEBU, tako tudi na HUDIČEVIH SKALAH


POPOTOVANJE V SKRIVNOSTI OSUPLJIVEGA MEGALITSKEGA OBJEKTA NA MEJI MED ALPAMI IN Panonijo

Tematska avantura (POHOD in OGLED) bo v nedeljo, 8. decembra 2024, med 10. do 13. uro.

Avanturo bo vodil mag. Matej Dasko, raziskovalec prazgodovinske kulturne dediščine ter avtor obsežne monografije o Hudičevih skalah, ki bo izdana prihodnje leto.

Zbirališče: Kamnica pri Mariboru, parkirišče na zahodni strani vaškega pokopališča, ob 9.50 h.

Priporočamo pohodniška obutev, s seboj imejte pijačo.

Pot ni zahtevna. Prehodili bomo okoli 2 km ter največ 120 metrov višinske razlike.

V program je vključeno kosilo, ki bo po ogledu megalitskega objekta na stari kmetiji, ki je danes preurejena v umetniški studio in v marsičem unikatna. Naš gostitelj Igor nam bo na odprtem ognju pripravil vegetarijansko enolončnico in topli napitek, kot ga zna le on.

Prostovoljni prispevek: 33 EUR (z vključenim kosilom – vegetarijansko enolončnico)

Udeležba na lastno odgovornost!

Prijava: info@skupnost.zora-aurora.com


Več informacij o megalitskem objektu Hudičeve skale, povzetih po knjigi ‘Kakor na nebu, tako tudi na Hudičevih skalah’

Natanko vrh griča zahodno za vasjo Kamnica so mogočne skale neobičajno pravilnih oblik in osupljivih dimenzij, ki že od nekdaj vzbujajo čudenje. Legenda pripoveduje, da jih je prinesel sam Hudič, strokovnjaki pa, da gre za izjemo naravno formacijo, ki je zato danes zaščitena kot naravni spomenik. In vendar si na podlagi rezultatov dolgoletnih raziskav drznemo trditi, da je ta uradna klasifikacija daleč od resnice.

Najprej je potrebno poudariti, da vrh istoimenega griča niso skale v dobesednem pomenu te besede, kot bi lahko sodili na podlagi imena in uradnih dokumentov, temveč nekaj desetin medsebojno ločenih velikih konglomeratnih skladov pravilnih oblik in volumna med enim in šestdesetimi kubičnimi metri. Torej veliki kamni in ne skale. Čeprav je res, da stojijo tesno drug ob drugem, je med njimi vendarle prazen prostor. Ta pa ni posledica preperevanja kamnine, kot se sicer razlaga, temveč je delo človeških rok. Razmiki med njimi so preveč pravilni, pa tudi kamni so oblikovani – eni s povsem ravnimi stranicami, ki se lomijo pod pravim kotom, drugi spet mehko zaobljeni brez ostrih prelomov. Potemtakem so to obdelani veliki kamni, njih koncentracija na vrhu griča nad Kamnico pa v resnici objekt. Megalitski objekt. To so nedvoumno pokazale naše meritve in sistematična opazovanja, katerih rezultati so preverljivi, ponovljivi in primerljivi. Že laični obiskovalec Hudičevih skal lahko hitro spozna, da ima domnevna naravna formacija tri notranje prostore – atrij in dve notranji galeriji. Rezultati naših meritev pa nedvoumno kažejo, da je megalitski objekt v tlorisni zasnovi enakokraki trikotnik, po višini razdeljen na dva pitagorejska trikotnika 3 : 4 : 5. In, da je višina tlorisne zasnove (oz. enakokrakega trikotnika) objekta, tudi njegova centralna os, okoli katere so situirani njegovi trije notranji prostori. Slednji imajo odprtine – okna.

Človeško intervencijo nakazuje še ena pomembna karakteristika megalitskega objekta – številni pomenljivi astronomski zapisi, inkorporirani v njegovo arhitekturo ali natančneje, zapisani v usmeritvah oken notranjih prostorov, ter notranjih in zunanjih sten megalitskega objekta. Centralna os je usmerjena na nebesni meridian (s-j), odprtine treh notranjih prostorov pa k nebesnemu ekvatorju (v-z) in k prelomnicam letnega ciklusa sonca – ekliptiki.

V razpon teh oken, ki so usmerjene na horizont, so zajeti tudi vsi ekstremni položaji lune v njenem 18,6 leta trajajočem ciklusu. Ti astronomski zapisi v kamnu so ključni pri t. i. fenomenu iluminacije (osvetlitve), ki so sinhronizirani/usklajeni z nastopom določene astronomske prelomnice. To dejstvo, ki smo ga dokumentirali v sklopu dolgoletnih raziskav, razkriva tudi eno izmed funkcij megalitskega objekta. Namreč, da je to pradavna naprava za merjenje časa, sončna ura v pravem pomenu te besede, ki deluje na principu perforiranega gnomona in omogoča posredna astronomska opazovanja. In drugič. Ker omogoča neposredne astronomske observacije, je to tudi pradavni astronomski observatorij. Zapis treh koordinat nebesne sfere v postavitvi megalitskega objekta je namreč povsem identični koordinatni sistem, kot je vkomponiran v današnje teleskope. Da je ta zapis v megalitskem objektu služil neposrednim astronomskim observacijam, priča tudi gledišče na njegovem vrhu, ki je hkrati tudi najvišja točka griča, in do katere vodijo v mogočni kamen klesane stopničke.

Vse to kaže, da so se tukaj v nam neznanem obdobju preteklosti vršile posredne in neposredne astronomske observacije. Ter da so bili skrivnostni graditelji ne le izjemno vešči inženirji, matematiki in astronomi, ampak očitno tudi redni opazovalci dinamike nebesne sfere. V nobenem primeru pa to niso bili neki preprosti verniki, ki bi se pred določenim nebesnim telesom metali na kolena in ponižno prosili za dobro leto, kot nam narekuje ustaljeni pogled na davno preteklost. O tem, kdo so bili ti skrivnostni graditelji, ter zakaj in čemu tolikšno zanimanje za astronomijo globoko v preteklosti, pa nekoliko več na lokaciji z mogočnimi kamni…

Vodnik:
Matej Dasko,
mag. sociologije in prof. lik. pedagogike;

  • Raziskovalec prazgodovinske dediščine Republike Slovenije, s poudarkom na umetnosti v kamnu.
  • Predsednik društva Slo RARA (Društvo za raziskovanje umetnosti v kamnu Slovenija).
  • Avtor več poljudnih člankov o megalitskem objektu Hudičeve skale nad Kamnico (revija Misteriji).
  • Avtor poročila o preliminarnih raziskavah umetnosti v kamnu na teritoriju Republike Slovenije – »FIELDWORK 2021 – Research of rock art, megalithic monuments and prehistoric heritage in Slovenia’.
  • Avtor monografije ‘Kakor na nebu, tako tudi na Hudičevih skalah’, ki bo izdana v letu 2025.
  • Avtor vodnika po Pokopališču Pobrežje – tematske poti.
  • Vodnik TUR (M) ISTIKA – Avanture v preteklost in naravo.